Eaton PDU3EVN10L2130B 48-Outlet PDU
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDU3EVN10L2130B |
| Brand Name | Eaton |
| Product Model | PDU3EVN10L2130B |
| Product Name | PDU3EVN10L2130B 48-Outlet PDU |
| Marketing Information | The PDU3EVN10L2130B 10kW 3-Phase Monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via built-in network connection. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime. Recommended for your IT or industrial application, the monitored PDU features 48 outlets-42 C13, 6 C19-with included plug-lock insert sleeves to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 10-foot cord with NEMA L21-30P input plug connects the 3-phase PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS. The built-in Java-free HTML5-based LX Platform network interface enables full remote access for PDU status monitoring and email notifications via secure web browser, SNMP, telnet or SSH. It supports 10/100 Mbps auto-sensing for optimum communication with an Ethernet network. Optional EnviroSense2 modules (sold separately) provide a variety of environmental monitoring capabilities. Protocols supported include IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP. A color touchscreen LCD lets you toggle between menus to monitor input current level per phase and output current per load bank with ±1% billing-grade accuracy, environmental sensor data and network information. It also generates a unique QR code to allow access to the PDU through a mobile device. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Three Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-30P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage |
| Power Rating (Watt) | 10 kW |
| Input Current | 24 A |
| Management | Protocols:
| Rack Height | 0U |
| Height | 70" (1778 mm) |
| Width | 2.17" (55.12 mm) |
| Depth | 2.86" (72.64 mm) |