Eaton PDU3XEVSR6G32B 30-Outlet PDU
In Stock Availability
- All Locations: (25+)
- Toronto, ON (25+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDU3XEVSR6G32B |
| Brand Name | Eaton |
| Product Model | PDU3XEVSR6G32B |
| Product Name | PDU3XEVSR6G32B 30-Outlet PDU |
| Marketing Information | The PDU3XEVSR6G32B 22.2kW 3-Phase Switched Power Distribution Unit provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime. The 0U PDU features 30 switched 220/230V outlets (24 C13 and 6 C19) with included plug-lock insert sleeves to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 1.8-meter cord with IEC 309 32A Red 380/400V plug connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS. The built-in Java-free HTML5-based LX Platform network interface enables full remote access for PDU status monitoring and email notifications via secure web browser, SNMP, telnet or SSH. It supports 10/100 Mbps auto-sensing for optimum communication with an Ethernet network. Optional EnviroSense2 modules (sold separately) provide a variety of environmental monitoring capabilities. Protocols supported include IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2c, SNMPv3, Telnet, SSH, CLI, FTP, DHCP and NTP. A color touchscreen LCD lets you toggle between menus to monitor input current level per phase, output current per load bank and per outlet with ±1% billing-grade accuracy, environmental sensor data and network information. It also generates a unique QR code to allow access to the switchable PDU through a mobile device. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 32A Red 3P+N+E |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage |
| Output Voltage |
| Power Rating (Watt) | 23 kW |
| Input Current | 32 A |
| Management | Protocols:
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 70" (1778 mm) |
| Width | 2.17" (55.12 mm) |
| Depth | 2.52" (64.01 mm) |