Eaton PDU3EVSR10L2130 10kW 3-Phase Switched PDU
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDU3EVSR10L2130 |
| Brand Name | Eaton |
| Product Model | PDU3EVSR10L2130 |
| Product Name | PDU3EVSR10L2130 10kW 3-Phase Switched PDU |
| Marketing Information | The PDU3EVSR10L2130 10kW 3-Phase Switched Power Distribution Unit provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime. The 0U PDU features 30 switched outlets (24 C13 and 6 C19) with included plug-lock insert sleeves to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 10-foot cord with NEMA L21-30P plug connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS. The built-in Java-free HTML5-based LX Platform network interface enables full remote access for PDU status monitoring and email notifications via secure web browser, SNMP, telnet or SSH. It supports 10/100 Mbps auto-sensing for optimum communication with an Ethernet network. Optional EnviroSense2 modules (sold separately) provide a variety of environmental monitoring capabilities. Protocols supported include IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP. A color touchscreen LCD lets you toggle between menus to monitor input current level per phase, output current per load bank and per outlet with ±1% billing-grade accuracy, environmental sensor data and network information. It also generates a unique QR code to allow access to the switchable PDU through a mobile device. Features Distributes, Monitors and Manages Network-Grade AC Power
30 Switched Outlets Distribute AC Power
Color Touchscreen LCD
Built-In LX Platform Interface
Broad Communications Compatibility
Easy 0U Installation in EIA-Standard 19 in. Racks
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Switched |
| Design | Modular |
| Phase | Three Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-30P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Power Rating (Watt) | 10 kW |
| Input Current | 24 A |
| Management |
| Rack Height | 0U |
| Height | 70" (1778 mm) |
| Width | 2.17" (55.12 mm) |
| Depth | 2.86" (72.64 mm) |