Eaton PDUMV32HVNETLX 7.4kW Single-Phase Switched PDU
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMV32HVNETLX |
| Brand Name | Eaton |
| Product Model | PDUMV32HVNETLX |
| Product Name | PDUMV32HVNETLX 7.4kW Single-Phase Switched PDU |
| Marketing Information | Features 0U PDU Distributes, Monitors and Manages Network-Grade AC Power Recommended for data centers, server rooms and network closets, this 0U vertical PDU provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. You can more efficiently manage network power consumption and properly balance loads without having to visit the site. Reducing the number of on-site visits can help lower the cost of data center maintenance. 24 Outlets Dispense Clean Power During normal operation, 24 individually controllable outlets-20 C13 and four C19-distribute AC power to connected equipment. Each 230V outlet is accompanied by an LED that illuminates when the outlet is ramped up and ready to be used. The outlets are split into two load banks, each protected by a circuit breaker that trips if the bank's connected load exceeds its maximum load rating. Plug-lock insert sleeves are included to prevent connected cables from becoming accidentally dislodged. Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads A digital ammeter reports the load for each outlet bank separately and the total connected load. Monitoring amperage helps ensure load levels remain well below maximum capacity with no danger of overload that could lead to costly downtime or damaged equipment. The firmware can be easily upgraded to ensure the PDU continues to perform at its best as connected equipment adds new features. Built-In LX Platform Network Management Card Allows Remote Access 24/7 The built-in Java-free HTML5-based LX Platform network interface enables full remote access for PDU status monitoring and email notifications via secure web browser, SNMP, telnet or SSH. It supports 10/100 Mbps auto-sensing for optimum communication with an Ethernet network. Optional EnviroSense2 modules (sold separately) provide a variety of environmental monitoring capabilities. Protocols supported include IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP. The 0U PDU can receive IP address assignments via DHCP server (automatic) or static (manual) method. Easy to Install Vertically in an EIA-Standard 19 in. Rack The 0U PDU mounts vertically using the included toolless mounting buttons or the included brackets. Spare buttons are also included. Use the included PDUMVROTATEBRKT kit to install the PDU with outlets facing the rear for better airflow or equipment access. A 10-foot cord with IEC 309 32A Blue (2P+E) input plug connects the single-phase PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS system. TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases The PDUMV32HVNETLX is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases. 2-Year Warranty The PDUMV32HVNETLX is backed by a 2-year warranty, ensuring reliability and performance. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Switched |
| Design | Modular |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Power Rating (Watt) | 7.40 kW |
| Input Current | 32 A |
| Management | Protocols:
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 69.92" (1776 mm) |
| Width | 2.20" (56 mm) |
| Depth | 4.25" (108 mm) |