Tripp Lite series PDU3XEVSR6G32A 24-Outlets PDU
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDU3XEVSR6G32A |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDU3XEVSR6G32A |
| Product Name | PDU3XEVSR6G32A 24-Outlets PDU |
| Marketing Information | 3-Phase PDU Distributes, Monitors and Manages Network-Grade Power Recommended for data centers, server rooms and high-density network closets, this switched PDU provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. You can more efficiently manage network power consumption and remotely reboot locked network items without having to visit the site. Reducing the number of on-site visits can help lower the cost of data center maintenance, thus lowering the 0U PDU's total cost of ownership. 24 Outlets Dispense AC Power to Connected Equipment During normal operation, 24 individually controllable outlets-12 C13 and 12 C19-in six separately breakered load banks distribute AC power to rack equipment. Each 220/230V outlet is accompanied by an LED that illuminates when the outlet is ramped up and ready to be used. The outlets and banks can be individually monitored to ensure proper load balance and prevent downtime. Plug-lock insert sleeves are included to prevent connected cables from becoming accidentally dislodged. Built-In LX Platform Network Management Card Allows Remote Access 24/7 The Java-free HTML5-based LX Platform network interface enables full remote access for PDU status monitoring and email notifications via secure web browser, SNMP, telnet or SSH. It supports 10/100/1000 Mbps auto-sensing for optimum communication with an Ethernet network. Optional EnviroSense2 modules (sold separately) provide a variety of environmental monitoring capabilities. Protocols supported include IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP. The 0U PDU can receive IP address assignments via DHCP server (automatic) or static (manual) method. Color Touchscreen LCD Offers Important Data at a Glance An easy-to-navigate color touchscreen LCD reports network data, input current level per phase, and output current per load bank and per outlet with ±1% billing-grade accuracy. It also generates a unique QR code to allow read-only access to the 3-phase PDU via mobile device. If an EnviroSense2 module is connected to the PDU, the LCD also displays its status and environmental data, such as temperature and humidity. Easy to Install Vertically in an EIA-Standard 19 in. Rack The 70-inch 0U PDU mounts vertically using the pre-installed toolless mounting buttons or the included brackets. Spare buttons are also included. Use the included PDUMVROTATEBRKT kit to install the PDU with outlets facing the rear for better airflow or equipment access. A six-foot cord with IEC 309 32A Red (3P+N+E) 380/400V 3-phase input connects the switched PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS. TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases The PDU3XEVSR6G32A is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts. 2-Year Warranty The PDU3XEVSR6G32A is backed by a 2-year warranty, ensuring reliability and performance. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 32A Red 3P+N+E |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage |
| Output Voltage |
| Power Rating (Watt) | 22.20 kW |
| Input Current | 32 A |
| Management |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 70" (1778 mm) |
| Width | 2.17" (55.12 mm) |
| Depth | 2.52" (64.01 mm) |