Tripp Lite series PINV1000 Power Inverter
Part No. PINV1000
by Eaton Corporation
Input Voltage: 12 V DC - Output Voltage: 120 V AC
Part No. PINV1000
by Eaton Corporation
General Information
ManufacturerEaton Corporation
Manufacturer Part NumberPINV1000
Brand NameTripp Lite series
Product ModelPINV1000
Product NamePINV1000 Power Inverter
Marketing Information
Mobile Power Inverter Charges and Powers Multiple Electronic Devices in Your Vehicle
You don't have to be near your computer or an AC power source to keep your mobile devices fully charged and your power tools and small appliances operating. This 1000W mobile inverter converts 12V DC power from your car, truck, fleet vehicle, boat or RV's battery into standard 120V AC power. Just connect the included battery cables between the inverter's DC input terminals and the positive and negative terminals on your vehicle's battery.
Dual AC Outlets Provide Portable Power for Your Mobile Applications
USB Charging Port Keeps Your Devices at Full Strength
The 2.0A USB charging port remains active even when the inverter's on/off switch is set to Off. This allows you to charge your smartphone, tablet, laptop, MP3 player or GPS unit without draining too much power from the vehicle's battery.
Includes the Latest Safety Features to Protect Your Equipment and Battery
Brackets Included for Permanent Mounting
Product TypePower Inverter
Technical Information
Receptacles
  • 2 x NEMA 5-15R
  • USB
Protection TypeOverload Protection
Power Description
Input Voltage12 V DC
Output Voltage120 V AC
Maximum Frequency60 Hz
Peak Power Load2 kW
Continuous Power Load1 kW
Waveform TypePulse-width Modulated Sine Wave
Physical Characteristics
Height3" (76.20 mm)
Width5.04" (128.02 mm)
Depth7.28" (184.91 mm)