Tripp Lite series HC350SNR Power Inverter
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | HC350SNR |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | HC350SNR |
| Product Name | HC350SNR Power Inverter |
| Marketing Information | 350W 120V Medical-Grade Mobile Power Inverter/Charger for Medical Carts This cost-effective hospital-cart power inverter/charger for medical equipment integrates seamlessly into your existing system. The HC350SNR medical inverter battery charger is the ideal solution for providing safe, compliant power to mobile medical equipment used both inside and outside patient care areas. It is compatible with SLA batteries (not included). Medical Inverter Provides IEC 60601-1 Compliance for All Connected Electronic Devices An isolation transformer reduces the cumulative shock potential of connected equipment, which helps ensure IEC 60601-1 compliance for use in every sector of healthcare facilities, including patient care areas. In addition to IEC 60601-1, this module meets NFPA, NEC and Joint Commission standards. Smart Charging System for Long Battery Life The advanced three-stage charger recharges batteries faster and more safely than conventional chargers. An internal automatic transfer switch (ATS) lets the module power connected equipment while also recharging the battery at the same time. The HC350SNR can provide multiple hours of AC power in standard configuration, though runtime varies depending on battery condition and load. Combats Electromagnetic Interference That Can Harm Equipment Various electromagnetic and radio sources found in virtually every medical facility can cause disruptive interference on the AC line. Known as EMI (electromagnetic interference) and RFI (radio frequency interference), this line noise is a common cause of performance problems and can lead to incremental hardware damage and data corruption. The HC350SNR incorporates technology that filters out disruptive line noise so it won't affect your equipment. Superior Design for Simple Fuss-Free Use The HC350SNR's simple cart and fleet management lets you track usage data at a glance. Tripp Lite's free downloadable PowerAlert software automatically saves valuable patient data from loss or corruption if the cart is left unattended and battery power is depleted. The included USB cable connects the module to any cart-mounted thin client or laptop computer. A remote user interface (RUI; sold separately) displays output and battery status and includes on/off and alarm-mute switches. Rugged Construction Sure to Stand Up to Demanding Environments The compact steel housing features a USB communication port and one C13 AC outlet on a six-inch dongle for connecting a device's power cord. It is designed to endure in severe medical environments where reliable power is essential. Typical Applications
| Product Type | Power Inverter |
| Plug/Connector Type | IEC |
| Receptacles | 1 x IEC 60320 C13 |
| Protection Type |
| Input Voltage |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Peak Power Load | 225 W |
| Continuous Power Load | 150 W |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Height | 11.50" (292.10 mm) |
| Width | 6" (152.40 mm) |
| Depth | 3.50" (88.90 mm) |