Tripp Lite series PINV2000 Power Inverter
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PINV2000 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PINV2000 |
| Product Name | PINV2000 Power Inverter |
| Marketing Information | Mobile Power Inverter Charges and Powers Multiple Electronic Devices in Your Vehicle You don't have to be near your computer or an AC power source to keep your mobile devices fully charged and your power tools and small appliances operating. This 2000W mobile inverter converts 12V DC power from your car, truck, fleet vehicle, boat or RV's battery into standard 120V AC power. Just connect the included battery cables between the inverter's DC input terminals and the positive and negative terminals on your vehicle's battery. Dual GFCI-Protected AC Outlets Provide Portable Power for Your Mobile Applications This compact power inverter provides a modified sine wave for use at remote locations, such as campgrounds, construction sites and mobile offices. Two NEMA 5-15/20R outlets deliver a continuous output of 2000 watts and a peak output of 4000 watts. That's plenty to operate a variety of appliances and power tools, such as low-power lights, camping accessories, battery rechargers for small battery-operated power tools, and mobile office equipment. Both outlets have OSHA-compliant self-testing GFCI (Ground-Fault Circuit Interrupter) protection to shield you, your vehicle and the connected equipment from electrical shock hazards. USB Charging Port Keeps Your Devices at Full Strength The 5V 2A USB port remains active even when the inverter's on/off switch is set to Off. This allows you to charge your smartphone, tablet, laptop, MP3 player or GPS unit without draining too much power from the vehicle's battery. Includes the Latest Safety Features to Protect Your Equipment and Battery An on/off/remote switch offers one-touch control over both AC outlets. If the power input from the vehicle's battery drops below 10 volts or exceeds 16 volts, the mobile power inverter will automatically shut down. Green and red LEDs indicate normal and improper operation. Two load-controlled fans begin cooling automatically when the internal temperature rises to a certain level during extended use. An audible alarm sounds during excessively high or low voltage conditions. The self-testing GFCI offers a protection status LED that alerts you when the GFCI protection is still available. Remote Control Panel Allows Power Control from 20 ft. Away A remote panel is included to extend on/off control over AC power output from a remote location. The wired panel connects to the PINV2000's RJ11 port and can be permanently installed inside your vehicle with user-supplied hardware. This allows you to mount the inverter somewhere out of sight, like inside a compartment or cabinet, and be able to operate it from your vehicle's dashboard. The panel's green LED confirms the inverter is powered on. Brackets Included for Permanent Mounting The compact mobile power inverter's durable aluminum housing is designed to withstand the rigors of road trips, campouts, business trips and family vacations. Use the built-in mounting brackets and your own hardware to install the inverter permanently in a horizontal position. |
| Product Type | Power Inverter |
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Receptacles |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Input Voltage Range | 10 V DC - 16 V DC |
| Output Voltage |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Peak Power Load | 4 kW |
| Continuous Power Load | 2 kW |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.58" (90.93 mm) |
| Width | 9.69" (246.13 mm) |
| Depth | 10.59" (268.99 mm) |