Datalogic DSM04XX Fixed Scan Module
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Datalogic S.p.A |
| Manufacturer Part Number | DSM0452-WA |
| Brand Name | Datalogic |
| Product Model | DSM04XX |
| Product Name | DSM04XX Fixed Scan Module |
| Marketing Information | BIG PERFORMANCE IN A SMALL PACKAGE The DSM04XX Fixed Scan Module is the solution you need for high performance fixed position scanning in a compact form factor. Available in WVGA and Megapixel models with different Field of View and Depth of Field. The Wide-Angle model is particularly useful for embedded applications where space is at a premium. RUGGED CONSTRUCTION The enclosure is constructed with high impact resin that is resistant to cleanings solvents and disinfectant solutions. IP54 particulate and water sealing allows rugged and dependable scanning performance. SIMPLE INTEGRATION The DSM04XX Fixed Scan Module provides simple electrical and mechanical integration for system designers. Included mounting hardware allows mounting from all sides of the device at any angle. Interface options include USB, RS-232 or multi-interface models allowing 'plug-and-play' installation perfect for integrators who must support multiple platforms and applications. |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported | 1D: All standard 1D codes including:
2D:
Postal Codes:
Stacked Codes:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Mode | Trigger/Sense |
| Scanning Distance | 23.60" (599.44 mm) |
| Features |
|
| Field of View (Horizontal) | 52° |
| Field of View (Vertical) | 40° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Reading Angle (Roll) | 180° |
| Image Formats |
|
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification |
|
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 3 mil (0.08 mm) |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil (0.51 mm) |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil (0.25 mm) |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 15 mil (0.38 mm) |
| Image Sensor Resolution | 752 x 480 |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | White |
| Host Interface | Serial |
| Standby Current | 50 mA |
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Form Factor | Fixed Mount |
| Rugged | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Resin |
| Durability |
|
| Weight (Approximate) | 341.72 lb (155000 g) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Application/Usage |
|
| Platform Supported |
|
| COO | VN |
| Condition | No |