Advantech DS-570GL-S8A1E Digital Signage Appliance
Intel Celeron N2930 1.86 GHz - 2 GB DDR3 SDRAM - 500 GB HDD - HDMI - USB - SerialEthernet
$929.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | DS-570GL-S8A1E |
| Brand Name | Advantech |
| Product Series | DS-570 |
| Product Model | DS-570GL-S8A1E |
| Product Name | DS-570GL-S8A1E Digital Signage Appliance |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Digital Signage Appliance |
Processor & Chipset
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N2930 |
| Processor Speed | 1.86 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
Memory
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
Storage
| Total Hard Drive Capacity | 500 GB |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GT 730M |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
I/O Expansions
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort Output | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Power Description
| Input Voltage | 19 V DC |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
Physical Characteristics
| Mount Type | Wall Mountable |
| Mount Surface | Wall |
| Height | 1.74" (44.20 mm) |
| Width | 8.66" (220 mm) |
| Depth | 5.91" (150 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb (1700 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Condition | No |
power cords (2)
$7.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$10.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)