Advantech DS-100 Digital Signage Appliance
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | DS-100GF-S8A1E |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | DS-100 |
| Product Name | DS-100 Digital Signage Appliance |
| Marketing Information | DS-100 is an ultra-compact signage player in the smallest possible palm size for optimized graphics experience. It's powered by the latest ARM dual-core Cortex-A72 and quad-core Cortex-A53 processor, low power but not giving in to performance. It's on the cutting edge in terms of the display capability among Android signage players to enable dual HDMI outputs, maximum resolution up to UHD 4K 60Hz + FHD 1080P. With dual LAN to enable interconnectivity, DS-100 simplifies deployment, maintenance, and management of remote devices. Design with 4K graphics, as well as connectivity and manageability, DS-100 is your ideal digital signage player for retail, QSR application in the IoT era. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Digital Signage Appliance |
| Combined Processor Core | Hexa-core |
| Processor Type | Cortex A72 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A53 |
| 2nd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | LPDDR3 |
| Graphics Controller Model | Mali-T860MP4 |
| Scan Format | 2160p |
| Ethernet | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Operating System | Android 7.1.2 Nougat |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 158°F (70°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Minimum Storage Humidity | 5% |
| Maximum Storage Humidity | 80% |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Height | 1.14" (29 mm) |
| Width | 5.31" (135 mm) |
| Depth | 5.12" (130 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.61 lb (730 g) |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Retail |
| Condition | No |
In Stock Availability
- All Locations: (15403+)
- Calgary, AB (30+)
- Halifax, NS (19+)
- Mississauga, ON (201+)
- Other_SY (14972+)
- Richmond, BC (144+)
- Toronto, ON (69+)
- Vancouver, BC (40+)
In Stock Availability
- All Locations: (584+)
- Calgary, AB (156+)
- Mississauga, ON (53+)
- Other_SY (276+)
- Richmond, BC (33+)
- Toronto, ON (95+)
- Vancouver, BC (53+)
In Stock Availability
- All Locations: (240+)
- Mississauga, ON (18+)
- Other_SY (212+)
- Richmond, BC (5+)
- Toronto, ON (5+)
In Stock Availability
- All Locations: (9292+)
- Calgary, AB (68+)
- Halifax, NS (1+)
- Mississauga, ON (66+)
- Other_SY (9101+)
- Richmond, BC (50+)
- Toronto, ON (100+)
- Vancouver, BC (22+)
In Stock Availability
- All Locations: (171+)
- Calgary, AB (12+)
- Halifax, NS (5+)
- Mississauga, ON (96+)
- Richmond, BC (40+)
- Toronto, ON (73+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (166+)
- Calgary, AB (10+)
- Mississauga, ON (14+)
- Other_SY (130+)
- Toronto, ON (19+)
In Stock Availability
- All Locations: (38099+)
- Calgary, AB (27+)
- Halifax, NS (39+)
- Mississauga, ON (126+)
- Other_SY (37682+)
- Richmond, BC (106+)
- Toronto, ON (189+)
- Vancouver, BC (10+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)