Advantech DS-200 DS-200GB-U5A1E Digital Signage Appliance
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | DS-200GB-U5A1E |
| Brand Name | Advantech |
| Product Series | DS-200 |
| Product Model | DS-200GB-U5A1E |
| Product Name | DS-200 DS-200GB-U5A1E Digital Signage Appliance |
| Marketing Information | The DS-200 design is based on the Intel SDM specification and is powered by 8th Gen. Intel® CoreTM processors. DS-200 delivers 4K UHD output and smooth content streaming via a card edge connector, while maintaining high-energy efficiency (45 watts). DS-200 allows slot-in integration that reduces space requirements and lowers deployment and field maintenance costs. It also features built-in I/O such as HDMI, mini DP++, USB 3.1, and a single LAN (RJ-45). DS-200 enables media playback and display and is ideal for all-in-one signage applications with space constraints. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Digital Signage Appliance |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | i5-8400H |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | QM370 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Graphics 630 |
| Scan Format | 2160p |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| Number of DisplayPort 1.2 Ports | 1 |
| Operating System | Windows 10 |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Height | 4.57" (116 mm) |
| Width | 7.68" (195 mm) |
| Depth | 0.98" (25 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb (1000 g) |
| Package Contents |
|
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Condition | No |
In Stock Availability
- All Locations: (15475+)
- Calgary, AB (30+)
- Halifax, NS (19+)
- Mississauga, ON (201+)
- Other_SY (14972+)
- Richmond, BC (144+)
- Toronto, ON (69+)
- Vancouver, BC (40+)
In Stock Availability
- All Locations: (666+)
- Calgary, AB (156+)
- Mississauga, ON (53+)
- Other_SY (276+)
- Richmond, BC (33+)
- Toronto, ON (95+)
- Vancouver, BC (53+)
In Stock Availability
- All Locations: (9408+)
- Calgary, AB (68+)
- Halifax, NS (1+)
- Mississauga, ON (66+)
- Other_SY (9101+)
- Richmond, BC (50+)
- Toronto, ON (100+)
- Vancouver, BC (22+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (240+)
- Mississauga, ON (18+)
- Other_SY (212+)
- Richmond, BC (5+)
- Toronto, ON (5+)
In Stock Availability
- All Locations: (173+)
- Calgary, AB (10+)
- Mississauga, ON (14+)
- Other_SY (130+)
- Toronto, ON (19+)
In Stock Availability
- All Locations: (38179+)
- Calgary, AB (27+)
- Halifax, NS (39+)
- Mississauga, ON (126+)
- Other_SY (37682+)
- Richmond, BC (106+)
- Toronto, ON (189+)
- Vancouver, BC (10+)
In Stock Availability
- All Locations: (226+)
- Calgary, AB (12+)
- Halifax, NS (5+)
- Mississauga, ON (96+)
- Richmond, BC (40+)
- Toronto, ON (73+)