Advantech RFID Reader for UTC-315/318/320 Series
13.56 MHz - USB
$150.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | UTC-300P-R71E |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | UTC-300P-R |
| Product Name | RFID Reader for UTC-315/318/320 Series |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | RFID Reader |
Technical Information
| Maximum Frequency | 13.56 MHz |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.46" (37 mm) |
| Width | 3.98" (101 mm) |
| Depth | 0.98" (25 mm) |