Advantech UTC-720 POS Kiosk
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | UTC-722DP-VFK0E |
| Brand Name | Advantech |
| Product Series | UTC-720 |
| Product Name | UTC-720 POS Kiosk |
| Marketing Information | Advantech UTC-720 is a multipurpose interactive kiosk system that features a beautiful 21.5/31.5" panel PC integrated into a slim steel chassis. Built for 24/7 operation, UTC-720 is durable and high-performance. Powered by a sixth-generation Intel® processor and equipped with up to 16GB of memory, the UTC-720 series deliver excellent performance to support various self-service applications. It also supports multiple OS, rich I/O ports, as well as the ability to integrate diverse optional peripherals, making it ideal for use as interactive self-service kiosk for any public and commercial applications. |
| Product Type | POS Kiosk |
| Connectivity Technology | Wired |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Standard Memory | 4 GB |
| Screen Size | 21.5" |
| Screen Mode | Full HD |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Display Color | Color |
| Touchscreen | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | Android |
| Built-in Devices |
|
| Height | 12.34" (313.51 mm) |
| Width | 20.38" (517.64 mm) |
| Depth | 1.71" (43.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 17.64 lb (8000 g) |