Poly Studio X X30 Video Conference Equipment with TC8 Controller for Zoom Rooms
This Product is currently not in offering
On back-order, will ship once in-stock
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 6230-86490-001 |
| Brand Name | Poly |
| Product Line | Studio X |
| Product Model | X30 |
| Product Name | Studio X X30 Video Conference Equipment with TC8 Controller for Zoom Rooms |
| Marketing Information | Just because your meetings are in small spaces doesn't mean those meetings aren't important. Meet the Poly Studio X30, an all-in-one video bar for huddle and small rooms. It's radically simple to use with support for leading cloud video services built right in-no PC or Mac required. Voices are crisp and clear, thanks to a beamforming microphone array and acoustic chamber design. Built-in, wireless content sharing lets users share from their devices without the need for cables or pucks. Setup, management, and maintenance are all streamlined, too. Say hello to lower IT costs.
|
| Product Type | Video Conference Equipment |
Technical Information
| ITU-T Recommendation |
|
Image
| Maximum Image Resolution | 3840 x 2160 |
Video
| Graphics Modes (Live) | 4K UHD |
| Graphics Modes (Content) | 4K UHD |
| Maximum Video Resolution (Live) | 3840 x 2160 |
| Maximum Video Resolution (Content) | 3840 x 2160 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Video Encoding |
|
Audio
| Microphone Form Factor | Internal |
| Audio Encoding |
|
Network & Communication
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Video Input | Yes |
| Video Output | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of Video In | 1 |
| Number of Video Out | 3 |
| Number of Audio Line In | 7 |
| Number of Audio Line Out | 2 |
Physical Characteristics
| Height | 2.46" (62.50 mm) |
| Width | 17.39" (441.80 mm) |
| Depth | 2.43" (61.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 730 g |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |