VisionTek USB-C 90W Charger with USB 3.0 QC
90 W - 5 V DC Output
$76.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Manufacturer Part Number | 901285 |
| Brand Name | VisionTek |
| Product Name | USB-C 90W Charger with USB 3.0 QC |
| Marketing Information | VisionTek USB Type C Wall Charger provides up to 61W Power Delivery for Fast Charging your devices.
|
| Product Type | AC Adapter |
Technical Information
| Device Supported |
|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Power Description
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Power | 90 W |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 0784090039293 |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |