Vertiv Geist rPDU VRELCN080-103I44TL6 8-Outlets PDU
Metered - NEMA L6-30P - 4 x IEC 60320 C13, 4 x IEC 60320 C19 - 230 V AC - Overcurrent Protection, Thermal Protection - 10 ft (3.05 m) Cord Length - Horizontal/Vertical - Rack-mountable, Cabinet-mountable - Horizontal/Vertical
$570.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Vertiv |
| Manufacturer Part Number | 11383VH |
| Brand Name | Vertiv Geist |
| Product Series | rPDU |
| Product Model | VRELCN080-103I44TL6 |
| Product Name | rPDU VRELCN080-103I44TL6 8-Outlets PDU |
| Marketing Information | Metered rPDUs deliver reliable power to critical IT equipment within a rack or cabinet. Includes a local LED display to view real-time power data. Benefits
|
| Product Type | PDU |
Technical Information
| PDU Type | Metered |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L6-30P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Protection Type |
|
| Features | LED Display |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Power Rating (Watt) | 4.90 kW |
| Input Current | 30 A |
| Input Frequency | 60 Hz |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mount Type |
|
| Form Factor | Horizontal/Vertical |
| Cord Length | 10 ft (3.05 m) |
| Width | 1.72" (43.69 mm) |
| Depth | 1.85" (46.99 mm) |
| Length | 17" (431.80 mm) |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 5-year limited warranty if registered within 120 days of purchase, otherwise warranty defaults to 3 years |