Planar Clarity Matrix LX55M-L Digital Signage Display
18.33 ft (5588 mm) LCD - 7680 x 4320 - LED - 500 cd/m² - 4320p - HDMI - USB - SerialEthernet
$181715.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Leyard |
| Manufacturer Part Number | 998-1883-00 |
| Brand Name | Planar |
| Product Line | Clarity Matrix |
| Product Model | LX55M-L |
| Product Name | Clarity Matrix LX55M-L Digital Signage Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
Technical Information
| Video Wall Compatible | Yes |
Display & Graphics
| Viewable Screen Size | 18.33 ft (5588 mm) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 7680 x 4320 |
| Backlight Technology | LED |
Video
| Scan Format | 4320p |
| Dynamic Contrast Ratio | 10,000:1 |
| Brightness | 500 cd/m² |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 8 |
| Number of DisplayPorts | 3 |
Power Description
| Input Voltage |
|
Physical Characteristics
| Mount Type | Wall Mountable |
| Height | 107.51" (2730.80 mm) |
| Width | 15.91 ft (4848 mm) |
| Depth | 3.59" (91.30 mm) |
| Weight (Approximate) | 784 lb (355616.42 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| COO | SL |
| Condition | No |