Logitech G513 CARBON LIGHTSYNC RGB Mechanical Gaming Keyboard with GX Brown switches (Tactile)
This Product is currently not in offering
On back-order, will ship once in-stock
General Information
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 920-009322 |
| Brand Name | Logitech |
| Product Series | G |
| Product Model | G513 |
| Product Name | G513 Lightsync RGB Mechanical Gaming Keyboard |
| Marketing Information | G513 is a high performance RGB mechanical gaming keyboard that features advanced technologies in a modern and sleek design. G513 includes full spectrum ~16.8M color RGB per key lighting with LIGHTSYNC technology, choice of mechanical switches, and a memory foam palmrest to deliver utmost comfort. G513 is the perfect blend of performance,advanced technologies and features, and unparalleled build quality and comfort. |
| Product Type | Gaming Keyboard |
Keyboard/Keypad
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Localization | English |
| Keyboard/Keypad Features | Palm Rest |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 Type A |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Carbon |
| Keyboard/Keypad Height | 1.40" (35.50 mm) |
| Keyboard/Keypad Width | 17.52" (445 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.20" (132 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.43 lb (1100 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Windows |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |