Raritan PX3-4201R 8-Outlets PDU
Metered-by-Outlet - NEMA L6-20P (2P3W) - 6 x IEC 60320 C13, 2 x IEC 60320 C19 - 230 V AC - Overload Protection, Branch Circuit - Network (RJ-45) - 9.8 ft (3 m) Cord Length - Rack-mountable
$1820.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | PX3-4201R |
| Brand Name | Raritan |
| Product Series | PX3 |
| Product Model | PX3-4201R |
| Product Name | PX3-4201R 8-Outlets PDU |
| Product Type | PDU |
Technical Information
| PDU Type | Metered-by-Outlet |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P (2P3W) |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Protection Type |
|
| Locking Receptacles | SecureLock |
| Features |
|
| Load Capacity (VA) | 5.80 kW |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
Management
| Remote Outlet Switching | No |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Cord Length | 9.8 ft (3 m) |
| Height | 1.70" (43.18 mm) |
| Width | 17.30" (439.42 mm) |
| Depth | 7.20" (182.88 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.48 lb (4300 g) |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| UL Listed | Yes |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |