Dell E2020H 20" Class LCD Monitor - 16:9 - Black
In Stock Availability
- All Locations: (70+)
- Calgary, AB (12+)
- Guelph, ON (5+)
- Mississauga, ON (50+)
- Richmond, BC (3+)
- Toronto, ON (13+)
- Vancouver, BC (1+)
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | DELL-E2020H |
| Brand Name | Dell |
| Product Model | E2020H |
| Product Name | E2020H LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 20" |
| Viewable Screen Size | 19.5" |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Backlight Technology | LED |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1600 x 900 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Speakers | No |
| Operating Power Consumption | 9.90 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Width | 18.60" (472.44 mm) |
| Height with Stand | 14.50" (368.30 mm) |
| Width with Stand | 18.60" (472.44 mm) |
| Depth with Stand | 6.70" (170.18 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.85 lb (2200 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.48 lb (2940 g) |
| Package Contents |
|
| Condition | No |
| UPC | 0884116366034 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3Y Basic Hardware Service with Advanced Exchange-Disti SnS |
In Stock Availability
- All Locations: (39611+)
- Calgary, AB (117+)
- Halifax, NS (71+)
- Mississauga, ON (607+)
- Other_SY (38579+)
- Richmond, BC (16+)
- Toronto, ON (171+)
- Vancouver, BC (47+)
In Stock Availability
- All Locations: (963+)
- Calgary, AB (14+)
- Halifax, NS (8+)
- Mississauga, ON (93+)
- Other_SY (828+)
- Toronto, ON (20+)
In Stock Availability
- All Locations: (118124+)
- Calgary, AB (1163+)
- Dartmouth, NS (313+)
- Halifax, NS (395+)
- Mississauga, ON (2000+)
- Other_SY (113111+)
- Richmond, BC (443+)
- Toronto, ON (657+)
- Vancouver, BC (355+)
In Stock Availability
- All Locations: (16193+)
- Calgary, AB (40+)
- Halifax, NS (29+)
- Mississauga, ON (2000+)
- Other_SY (13973+)
- Richmond, BC (83+)
- Toronto, ON (24+)
- Vancouver, BC (43+)
In Stock Availability
- All Locations: (3698+)
- Calgary, AB (11+)
- Dartmouth, NS (4+)
- Guelph, ON (20+)
- Halifax, NS (4+)
- Mississauga, ON (295+)
- Other_SY (3318+)
- Richmond, BC (9+)
- Toronto, ON (31+)
- Vancouver, BC (10+)
In Stock Availability
- All Locations: (18+)
- Calgary, AB (3+)
- Mississauga, ON (7+)
- Toronto, ON (8+)
In Stock Availability
- All Locations: (593+)
- Calgary, AB (107+)
- Halifax, NS (46+)
- Mississauga, ON (434+)
- Richmond, BC (6+)
- Toronto, ON (107+)
- Vancouver, BC (30+)
In Stock Availability
- All Locations: (3+)
- Mississauga, ON (1+)
- Richmond, BC (2+)
In Stock Availability
- All Locations: (2+)
- Mississauga, ON (2+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (9+)
- Mississauga, ON (9+)
In Stock Availability
- All Locations: (21+)
- Calgary, AB (4+)
- Mississauga, ON (17+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- XX, XX (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- XX, XX (9999+)