Elo I-Series 2 POS Terminal
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Manufacturer Part Number | E294494 |
| Brand Name | Elo |
| Product Line | I-Series 2 |
| Product Name | I-Series 2 POS Terminal |
| Marketing Information | I-Series 2 with Intel® Elo's I-Series 2 with Intel delivers commercial-grade computing with the capabilities, security and enterprise infrastructure of a powerful, Intel-based platform-all in a sleek, yet durable fixed tablet form factor. Built on a modular platform and available with either 15-inch or 22-inch displays, the I-Series with Intel can be found in installations across the globe, from in-store interaction and point-of-sale to self-service, hospitality and corporate office environments. The uses are virtually unlimited. Endless Versatility The Elo I-Series offers versatility across environments. From retail and entertainment to corporate offices and signage, the I-Series is an excellent choice to meet the demands of continuous public use. |
| Product Type | POS Terminal |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Form Factor | All-in-One |
| Features | Edge-to-Edge Glass Design |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Maximum Turbo Speed | 3.60 GHz |
| Processor Model | i5-9500TE |
| Processor Cache | 9 MB |
| vPro Technology | Yes |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Solid State Drive Interface | M.2/SATA |
| Screen Size | 15.6" |
| Active Display Size (Horizontal) | 13.55" (344.17 mm) |
| Active Display Size (Vertical) | 7.62" (193.55 mm) |
| Display Screen Type | LED |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Technology | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | 700:1 |
| Response Time | 25 ms |
| Color Supported | 266,144 Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Micro USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Power | 2 W |
| Power Source | AC Power |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mount Type |
|
| Weight (Approximate) | 4.85 lb (2200 g) |
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 7.1 |
| Condition | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (1+)
- Mississuaga, ON (1+)
In Stock Availability
- All Locations: (6+)
- Mississuaga, ON (6+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (47+)
- Mississuaga, ON (47+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (63+)
- Mississuaga, ON (63+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (5+)
- Mississuaga, ON (5+)
In Stock Availability
- All Locations: (10+)
- Mississuaga, ON (10+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (37+)
- Mississuaga, ON (37+)
In Stock Availability
- All Locations: (26+)
- Mississuaga, ON (26+)
In Stock Availability
- All Locations: (73+)
- Mississuaga, ON (63+)
- Montreal, QC (10+)