Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 81W1001HCF 15.6" Notebook - Full HD - AMD Athlon Gold 3150U - 8 GB - 1 TB HDD - English (US), French Keyboard - Almond
This Product is currently not in offering
On back-order, will ship once in-stock
General Information
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81W1001HCF |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | IdeaPad |
| Product Series | 3 15ADA05 |
| Product Model | 81W1001HCF |
| Product Name | IdeaPad 3 15ADA05 81W1001HCF Notebook |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
Processor
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Athlon Gold |
| Processor Model | 3150U |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.30 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
Memory
| Maximum Supported System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
Storage
| Drive Type | HDD |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
Display & Graphics
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
Built-in Devices
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 0.3 Megapixel |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
Operating System
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Language | English/French |
| Operating System Architecture | 64-bit |
Input Devices
| Keyboard Localization |
|
Battery Information
| Number of Cells | 2-cell |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Almond |
| Height | 0.78" (19.90 mm) |
| Width | 9.98" (253.40 mm) |
| Depth | 14.26" (362.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.08 lb (1850 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |