Tripp Lite series PDU3EVNR6G60A 18-Outlets PDU
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDU3EVNR6G60A |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDU3EVNR6G60A |
| Product Name | PDU3EVNR6G60A 18-Outlets PDU |
| Marketing Information | 16.2kW 3-Phase PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power This monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage and load levels via its built-in network interface. Ideal for your data center, computer room or high-density network closet, the PDU3EVNR6G60A features 12 C19 and six C13 208/240V outlets in three breakered load banks, which distribute AC power to rack equipment. Plug-lock insert sleeves are included to prevent equipment cables from becoming accidentally dislodged. Monitored Per-Outlet PDU Lets You Keep Track of Power Consumption in Real Time Not only can you remotely monitor voltage and frequency, but the PDU3EVNR6G60A also allows metering of per-phase input current, as well as output current per bank and per outlet. Banks can be individually monitored to ensure proper load balance and prevent downtime. Monitoring each outlet allows you to study power consumption trends for each connected device. This helps you detect hardware problems and network traffic bottlenecks, as well as compare power usage among various devices. Built-In LX Platform Network Management Card Allows Remote Access 24/7 The Java-free HTML5-based LX Platform network interface enables full remote access for PDU status monitoring and email notifications via secure web browser, SNMP, Telnet or SSH. Full 10/100/1000 Mbps auto-sensing enables optimum communication with an Ethernet network. Optional EnviroSense2 modules (sold separately) provide a variety of environmental monitoring capabilities. Protocols supported include HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, FTP, DHCP and NTP. Color Touchscreen LCD Gives You Important Data at a Glance An easy-to-navigate color touchscreen LCD reports network data, including IP address, input current level per phase, and output current per load bank and per outlet with ±1% billing-grade accuracy. It also generates a unique QR code to allow read-only access to the PDU via PowerAlert® Device Manager. If an EnviroSense2 module is connected, the LCD also displays status and environmental data, including temperature and humidity. Easy to Install Vertically in an EIA-Standard 19 in. Rack The 70-inch 0U PDU mounts vertically using the included toolless mounting buttons or the included rack-mounting brackets. Spare buttons are also included. Use the included PDUMVROTATEBRKT kit to install the PDU with outlets facing the rear for better airflow or equipment access. A six-foot cord with an IEC 309 60A Blue 208V input connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS. TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases The PDU3EVNR6G60A is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Three Phase |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 60A |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC 60309 60A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Power Rating (Watt) | 16.20 kW |
| Input Current | 45 A |
| Management |
SNMP:
| Rack Height | 0U |
| Height | 70" (1778 mm) |
| Width | 2.17" (55.12 mm) |
| Depth | 2.49" (63.25 mm) |