Tripp Lite series U280-C02-39W-1B Auto Adapter
In Stock Availability
- All Locations: (19+)
- Mississauga, ON (19+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | U280-C02-39W-1B |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | U280-C02-39W-1B |
| Product Name | U280-C02-39W-1B Auto Adapter |
| Marketing Information | Features USB Car Charger Safely Charges 2 Mobile Devices in Your Vehicle Simultaneously This dual-port USB car charger with Power Delivery (PD) 3.0 technology lets you quickly and safely charge two USB mobile devices at the same time. You and a passenger can connect your smartphones, tablets, notebooks or power banks, to name just a few compatible devices, to ensure satisfactory battery charge when you reach your destination. A Combined 39W of Charging Power Feeds Your Power-Hungry Devices When used together, the USB-C and USB-A ports support up to 39W of charging power. The fast-charging 27W (5V 3A or 9V 3A) USB-C PD 3.0 port keeps larger devices, such as your USB-C laptop, at capacity, while the smart-charging 12W (5V 2.4A) USB-A port reliably charges smartphones and tablets. Plugs into the 12V DC Power Outlet in Your Vehicle The compact charger connects to any standard 12V DC vehicle power outlet, such as the one on your dashboard. Just plug it in, and connect your devices' USB cables for fast, convenient mobile charging. An easy-to-see green LED indicates the charger is receiving power. The U280-C02-39W-1B is compatible with Apple (including iPhone), Android (including Samsung), Windows and Amazon devices with USB-A, USB-C or Thunderbolt 3 charging ports. |
| Product Type | Auto Adapter |
| Device Supported |
| USB | Yes |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage |
| Maximum Output Power | 39 W |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.95" (49.53 mm) |
| Width | 5.05" (128.27 mm) |
| Depth | 3.25" (82.55 mm) |