Tripp Lite series PDUMH30HV6 18-Outlets PDU
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMH30HV6 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDUMH30HV6 |
| Product Name | PDUMH30HV6 18-Outlets PDU |
| Marketing Information | Single-Phase PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power This metered PDU provides real-time monitoring of load levels via its built-in digital current metering. Ideal for network IT applications, small computer rooms and other equipment rack applications, the PDUMH30HV6 features 16 C13 and two C19 208/240V outlets in two separately breakered load banks, which distribute AC power to rack equipment. The banks can be individually monitored to ensure proper load balance and make any necessary upgrades before the PDU becomes overloaded. Plug-lock insert sleeves are included to prevent connected cables from becoming accidentally dislodged. Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads A digital ammeter reports the load for each outlet bank separately, so you can balance loads across both built-in 20A breakers. Add the two load-bank current values together to determine total input current. Monitoring amperage helps ensure load levels remain well below maximum capacity with no danger of overload that could lead to costly downtime or damaged equipment. Maintaining proper load levels can keep your TCO (total cost of ownership) low. The reversible all-metal housing installs in 2U of rack space using the included hardware and user-supplied screws. The 1.8-meter (six-foot) cord with NEMA L6-30P input plug connects the single-phase PDU to a protected UPS system, generator or mains input source for reliable multi-outlet power distribution. TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases The PDUMH30HV6 is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Metered |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage |
| Power Rating (Watt) | 5.80 kW |
| Input Current | 30 A |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.50" (88.90 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 12.50" (317.50 mm) |