Tripp Lite series PDUH20-ISO6 14-Outlets PDU
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUH20-ISO6 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDUH20-ISO6 |
| Product Name | PDUH20-ISO6 14-Outlets PDU |
| Marketing Information | Single-Phase 120V PDU Distributes Network-Grade Power to Multiple Loads 3840 Joules Fight Back Against Unexpected Power Surges Up-to-Date Safety Features Protect Your Vital Equipment Versatile Installation Options Give You Plenty of Choices |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Basic |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Protection Type |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
| Power Rating (Watt) | 2.03 kW |
| Input Current | 20 A |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mount Type |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 4.50" (114.30 mm) |