Tripp Lite series PDUMH20HVL66 10-Outlets PDU
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMH20HVL66 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDUMH20HVL66 |
| Product Name | PDUMH20HVL66 10-Outlets PDU |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Metered |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Protection Type |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage |
| Power Rating (Watt) | 3.80 kW |
| Input Current | 20 A |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mount Type |
| Placement | Under-counter |
| Rack Height | 1U |
| Cord Length | 6 ft (1.83 m) |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 6.50" (165.10 mm) |