Tripp Lite series PDU3V6L2120LV 42-Outlets PDU
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDU3V6L2120LV |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDU3V6L2120LV |
| Product Name | PDU3V6L2120LV 42-Outlets PDU |
| Marketing Information | 3-Phase 120V PDU Distributes Network-Grade Power to Multiple Loads Easy to Install Vertically in an EIA-Standard 19 in. Rack TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Basic |
| Phase | Three Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-20P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Detail | 42 x NEMA 5-15/20R |
| Protection Type |
| Locking Receptacles | Cord Retention Bracket |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 5.70 kW |
| Input Current | 16 A |
| Mounting Orientation | Vertical/Toolless |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 70" (1778 mm) |
| Width | 2.20" (55.88 mm) |
| Depth | 1.71" (43.43 mm) |