Tripp Lite series NPOEI-60W-1G PoE Injector
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | NPOEI-60W-1G |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | NPOEI-60W-1G |
| Product Name | NPOEI-60W-1G PoE Injector |
| Product Type | PoE Injector |
| Protection Type |
| Input Voltage | 57 V DC |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Input Ports | 1 x Ethernet |
| Output Ports | 1 x RJ-45 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | DIN Rail/Wall/Rack Mountable |
| Height | 4.57" (116.08 mm) |
| Width | 0.98" (24.89 mm) |
| Depth | 3.93" (99.82 mm) |