Tripp Lite series PDUMH20HVATS 10-Outlets PDU
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMH20HVATS |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDUMH20HVATS |
| Product Name | PDUMH20HVATS 10-Outlets PDU |
| Marketing Information | Single-Phase 20A ATS PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power in Real Time Switches from Primary to Secondary Power Source in Milliseconds Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads Mounts into 1U of Rack Space TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Metered Auto Transfer Switch |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Plug/Connector Detail | 2 x IEC 60320 C20 |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Protection Type |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage |
| Power Rating (Watt) | 3.80 kW |
| Input Current | 20 A |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.72" (43.69 mm) |
| Width | 17.30" (439.42 mm) |
| Depth | 14.80" (375.92 mm) |