Tripp Lite series PDUMNH32HVAT2 18-Outlets PDU
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMNH32HVAT2 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDUMNH32HVAT2 |
| Product Name | PDUMNH32HVAT2 18-Outlets PDU |
| Marketing Information | ATS PDU allows real-time current metering and remote power monitoring to help prevent circuit overloads and ensure proper load balance. Features Single-Phase 32A 200-240V ATS PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power in Real Time This monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via its built-in network interface. Ideal for network IT applications, small computer rooms and other equipment rack applications, the PDUMNH32HVAT2 features 16 C13 and 2 C19 outlets in two load banks, each bank protected by a 20A circuit breaker. Dual three-meter power cords with IEC 309 32A Blue inputs connect to separate primary and secondary mains circuits, backup generators, UPS systems or utility power grids, including out-of-phase sources. Switches from Primary to Secondary Power Source in Milliseconds Dynamic solid-state automatic transfer switching (ATS) allows the PDU to switch to the secondary source within 1-5 milliseconds, should the primary source fail or become unstable, to ensure your connected equipment operates without interruption. An on-board ATS processor constantly evaluates the power quality of both input sources. It prevents switching if the secondary source is unavailable or of lower quality than the primary source. Built-In LX Platform Network Management Card Allows Remote Access 24/7 The Java-free HTML5-based WEBCARDLX network interface enables full remote access for PDU status monitoring and email notifications via secure web browser, SNMP, telnet or SSH. The latest version of PowerAlert Device Manager (PADM20) provides enhanced remote management capabilities, including customizable dashboard graphs to fit user preferences. The PADM20 upgrade and Tripp Lite's PowerAlert Element Manager (PAEM) form a powerful tool for expanding maintenance functions in large installations, including firmware update checks and backup and restoration of device configurations. Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads A digital ammeter reports the total load for all connected equipment in amps and kilowatts. Monitoring capacity helps ensure load levels remain well below maximum capacity levels with no danger of overload that could lead to costly downtime or damaged equipment. Maintaining proper load levels, even while adding new equipment, can keep your TCO (total cost of ownership) low. Current monitoring provides 1% billing grade accuracy Mounts into 2U of Rack Space or on a Wall Use the included mounting hardware to install the all-metal housing into 1U of space in an EIA-standard 19-inch rack. You may also use the mounting brackets to secure the PDU to a wall or under a counter. TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases The PDUMNH32HVAT2 is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | IEC-309 32A BLUE (2P+E) |
| Plug/Connector Detail | 2 x IEC 60309 32A BLUE (2P+E) |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage |
| Power Rating (Watt) | 7.40 kW |
| Input Current | 32 A |
| Management |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Mount Type |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.50" (88.90 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 12.50" (317.50 mm) |