Tripp Lite series PDUMV15-ISO 16-Outlets PDU
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMV15-ISO |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDUMV15-ISO |
| Product Name | PDUMV15-ISO 16-Outlets PDU |
| Marketing Information | Single-Phase 120V PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power to Multiple Loads This local metered PDU is an ideal unit for telecom, security, audio/video and a wide variety of general portable and stationary rack-mount applications. Recommended for network-grade IT environments, the PDUMV15-ISO provides real-time monitoring of load levels via its built-in digital current metering. A 15-foot (4.6-meter) cord with 5-15P input plug connects to your facility's AC power source, generator or protected UPS system to distribute power to connected loads. Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads 3840 Joules per Load Bank Fight Back Against Unexpected Power Surges Up-to-Date Safety Features Protect Your Vital Equipment Versatile Installation Options Give You Plenty of Choices |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Metered |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-15R |
| Protection Type |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 1.44 kW |
| Input Current | 12 A |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Wall-mountable |
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 0U |
| Height | 48.43" (1230.12 mm) |
| Width | 1.50" (38.10 mm) |
| Depth | 3.14" (79.76 mm) |