Tripp Lite series Extended Battery Modules BP48VRM2U UPS Battery Pack
48 V DC - Lead Acid - Valve-regulated/User Replaceable - Hot Swappable
In Stock Availability
- All Locations: (2+)
- Mississauga, ON (2+)
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | BP48VRM2U |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Series | Extended Battery Modules |
| Product Model | BP48VRM2U |
| Product Name | Extended Battery Modules BP48VRM2U UPS Battery Pack |
| Product Type | UPS Battery Pack |
Technical Information
| Battery Characteristics | Valve-regulated/User Replaceable |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 48 V DC |
Physical Characteristics
| Height | 3.40" (86.36 mm) |
| Width | 17.20" (436.88 mm) |
| Depth | 17.60" (447.04 mm) |