Panasonic TH-65CQE2U 65-inch Class 4K UHD Entry-Level Display
64.50" (1638.30 mm) LCD - In-plane Switching (IPS) Technology - 16 Hours/ 7 Days Operation - 3840 x 2160 - Direct LED - 500 cd/m² - 2160p - HDMI - USB - Serial - Wireless LAN - Bluetooth - Ethernet - Android
$2611.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | TH65CQE2U |
| Brand Name | Panasonic |
| Product Model | TH-65CQE2U |
| Product Name | TH-65CQE2U 65-inch Class 4K UHD Entry-Level Display |
| Marketing Information | The Panasonic Connect TH-65CQE2W 4K Professional display is designed for 24-hours/day continuous operation and crystal-clear viewing clarity. The display provides a brightness of 500cd/m² with an anti-glare panel, and minimum haze treatment, reducing the reflection of ambient light and vastly improving visibility. For ultimate flexibility and a ... |
| Product Type | Digital Signage Display |
Technical Information
| Bezel Width (Bottom) | 0.63" (16.10 mm) |
| Bezel Width (Top) | 0.51" (12.90 mm) |
| Bezel Width (Left) | 0.51" (12.90 mm) |
| Bezel Width (Right) | 0.51" (12.90 mm) |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
Display & Graphics
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 64.50" (1638.30 mm) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Backlight Technology | Direct LED |
Video
| Scan Format | 2160p |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000:1 |
| Color Depth | 10-bit |
| Brightness | 500 cd/m² |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| USB Type-C | Yes |
Software
| Operating System | Android |
Power Description
| Input Voltage |
|
Physical Characteristics
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Installation Type | Hanging |
| Height | 32.87" (835 mm) |
| Width | 57.32" (1456 mm) |
| Depth | 3.78" (96 mm) |
| Weight (Approximate) | 54.23 lb (24600 g) |
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
| Condition | No |
| UPC | 885170410312 |