Poly Savi 7310 Office Monaural DECT 1920-1930 MHz Headset
In Stock Availability
- All Locations: (15+)
- Mississauga, ON (7+)
- Toronto, ON (8+)
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7S430AA#ABA |
| Brand Name | Poly |
| Product Line | Savi |
| Product Series | 7300 |
| Product Model | 7310 |
| Product Name | Savi 7310 Office Monaural DECT 1920-1930 MHz Headset |
| Marketing Information | Ensure secure conversations Keep conversations private. With up to 2x better density, this secure DECT™ wireless headset is an ideal choice for financial, medical, government, and contact centers or anywhere sensitive conversations happen. DECT™ security Savi 7300 headsets don't just meet security expectations, they exceed them with secure pairing,128-bit authentication, and military-grade features, such as 256-bitAFS encryption. Conversations stay private and secure. Interference-free audio With 2x better density than other DECT™ headsets, more people in shared spaces benefit from wireless headsets with clear, interference free audio. IT can deploy more Savi 7300 Office Series compared to other DECT™ headsets without concern. Keep conversations private Make sure nearby conversations are not overheard. The noise-canceling microphone enhanced with Poly Acoustic Fence technology, that meets the Microsoft Teams Open Office specification, private conversations stay private . DECT™ security standards Designed to meet the highest-level DECT™ Security Step enhanced with military-grade FIPS 140-2 listed features, such as 256-bitAES encryption. Meet enterprise security needs Ideal for use in financial, medical, and government environments, where Bluetooth® technology is typically banned. Remote management Stay in control with remote device management for settings, firmware, and security updates. Roaming range Give users more freedom to move with a line-of-sight wireless range of up to 580 ft/180 m. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Wireless Operating Distance | 580 ft (176.78 m) |
| Sound Mode | Mono |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Features |
|
| Noise Canceling | Yes |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Charging Method |
|
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Maximum Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Earpiece Design |
|
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 0.56" (14.20 mm) |
| Microphone Design | Boom |
| Earpiece Controls |
|
| Color | Black |
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Weight (Approximate) | 4.16 oz (117.93 g) |
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Condition | No |
| UPC | 0197497168860 |
| Limited Warranty | 2 Year |
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)