Beats by Dr. Dre Studio Pro Wireless Headphones - Black
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
- Toronto, ON (2+)
- Vancouver, BC (8+)
| Manufacturer | Apple, Inc |
| Manufacturer Part Number | MQTP3LL/A |
| Brand Name | Beats by Dr. Dre |
| Product Line | Studio Pro |
| Product Name | Studio Pro Wireless Headphones - Black |
| Marketing Information | Beats Custom Acoustic Platform The Beats Studio Pro custom acoustic platform delivers an immersive listening experience. Each custom 40mm driver has been engineered for optimal clarity, with near-zero distortion even at high volume - an improvement of up to 80% compared to Beats Studio3, providing increased audio fidelity. An integrated digital processor optimizes the final frequency response for a powerful, yet balanced sound profile crafted to bring out the subtle details of whatever you're listening to. Active Noise Cancelling and Transparency Mode At the touch of a button, two dynamic listening modes let you choose whether to keep the world out, or let it in. Fully adaptive Active Noise Cancelling (ANC) continuously monitors the noise around you in real-time, then creates a precisely-tuned filter to cancel it out. Easily switch to Transparency mode to let the sounds of your environment mix seamlessly with your music when you want to stay present and aware. Spatial Audio Get lost in theater-like sound from your favorite content with Spatial Audio¹. Music and movies available in Dolby Atmos deliver full immersion with 360-degree surround sound. Beats Studio Pro also features dynamic head tracking for an interactive experience that moves with you. You can even personalize Spatial Audio just for your ears using your iPhone. Enhanced Apple Compatibility Beats Studio Pro offers a host of native Apple features:
Enhanced Android Compatibility Beats Studio Pro is equipped with an array of Android features:
Clear Calls Upgraded voice-targeting microphones in Beats Studio Pro give you high-quality call performance. These powerful microphones actively filter out background noise to enhance the clarity of your voice - up to 27% better than Beats Studio3. For Longer Listening With up to 40 hours of battery life, Beats Studio Pro headphones keep you immersed in your music longer. With ANC or Transparency Mode enabled, enjoy up to 24 hours of listening time. When you're low on power, Fast Fuel gives you up to 4 hours of play time from a quick, 10-minute charge. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Sound Mode | Stereo |
| Features |
|
| Virtual Assistant Supported | Siri |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" (40 mm) |
| Integrated Microphone | Yes |
| Host Interface |
|
| Color | Black |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Circumaural |
| Height | 7.10" (180.34 mm) |
| Width | 3.10" (78.74 mm) |
| Depth | 7" (177.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.17 oz (259.97 g) |
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Compatibility | Apple iPhone Models
|
| Condition | No |
| UPC | 0194253715092 |