LG Pro Centric 43UM670H0UA 43" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - High Dynamic Range (HDR) - Dark Charcoal Gray
43.00" (1092.20 mm) Class - Direct LED Backlight - 3840 x 2160 Resolution - 265 cd/m²
$672.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 43UM670H0UA |
| Brand Name | LG |
| Product Line | Pro Centric |
| Product Model | 43UM670H0UA |
| Product Name | 43UM670H0UA Smart LED-LCD TV |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
Technical Information
| Screen Size Class | 43.00" (1092.20 mm) |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Response Time | 8 ms |
| Operating System | webOS 23 |
| Features |
|
| Touchscreen | No |
| PC Streaming | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Web Browser | Yes |
Video
| Digital Tuner |
|
| Analog Tuner |
|
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Brightness | 265 cd/m² |
| Scan Format | 2160p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 10 W |
| Sound System | AI Sound |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Digital Audio Output | Yes |
| Headphone | No |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of Digital Audio Optical Output | 1 |
Power Description
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Frequency |
|
Energy & Performance
| Maximum Operating Power Consumption | 119 W |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Dark Charcoal Gray |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Height | 22.20" (564 mm) |
| Width | 38.07" (967 mm) |
| Depth | 2.25" (57.10 mm) |
| Height with Stand | 24.53" (623 mm) |
| Width with Stand | 38.07" (967 mm) |
| Depth with Stand | 11.93" (303 mm) |
| Weight (Approximate) | 19.40 lb (8800 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 26.46 lb (12000 g) |
| Shipping Height | 25.98" (660 mm) |
| Shipping Width | 42.32" (1075 mm) |
| Shipping Depth | 7.99" (203 mm) |
| Shipping Weight (Approximate) | 33.95 lb (15400 g) |
Miscellaneous
| Additional Information | |
| Condition | No |
| UPC | 0195174063392 |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
;