Asus ROG Strix G35CA G35CA-DSI9480 Gaming Desktop Computer - Intel Core i9 13th Gen i9-13900KF - 32 GB - 2 TB HDD - 1 TB PCI Express NVMe 4.0 SSD - Tower - Star Black
This Product is currently not in offering
On back-order, will ship once in-stock
General Information
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | G35CA-DSI9480 |
| Brand Name | Asus ROG |
| Product Line | Strix |
| Product Series | G35CA |
| Product Model | G35CA-DSI9480 |
| Product Name | Strix G35CA-DSI9480 Gaming Desktop Computer |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
Processor
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i9-13900KF |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.80 GHz |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Z790 |
Memory
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
Storage
| Total Hard Drive Capacity | 2 TB |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4080 |
| Graphics Memory Capacity | 16 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6X |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 16 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| USB Type-C Detail | Front: 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C or 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 1x USB 3.2 Gen 2*2 Type-C, Rear: 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
Operating System
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 850 W |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Star Black |
| Form Factor | Tower |
| Height | 19.72" (501 mm) |
| Width | 10.98" (279 mm) |
| Depth | 17.05" (433 mm) |
| Weight (Approximate) | 33.07 lb (15000 g) |
Miscellaneous
| Features | Liquid Cooling System |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|