Elo Backpack Digital Signage Appliance
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Manufacturer Part Number | E143585 |
| Brand Name | Elo |
| Product Line | Backpack |
| Product Name | Backpack Digital Signage Appliance |
| Marketing Information | The Elo Backpack is a powerful, commercial-grade Linux PC complete with a low-power, high-performance Rockchip processor. Purpose-built to fit in compact spaces, the Elo Backpack boasts a small footprint in both size and weight and can secure to any counter or in a kiosk easily with the built-in 75 mm or 100 mm VESA mount. Designed to simplify scaling Elo's enterprise Linux platform across sizes and form factors, simply pair the Elo Backpack with any Elo touchscreen from 7-65 inches to create a consistent deployment that is cost effective and optimized for commercial use. With decades of development and customizations made to support global enterprise customers, Elo's Linux-based platform offers Linux device drivers, uniform SDKs, a constantly growing set of tools and an expansive lineup across sizes and form factors. |
| Product Type | Digital Signage Appliance |
| Processor Model | RK3399 |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Scan Format | 2160p |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Operating System | Linux Debian 10 |
| Input Voltage |
|
| Off-Mode Power Consumption | 280 mW |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 0.98" (25 mm) |
| Width | 4.49" (114 mm) |
| Depth | 5.47" (139 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.05 oz (370 g) |
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Condition | No |
| Limited Warranty | 2 Year |
In Stock Availability
- All Locations: (15403+)
- Calgary, AB (30+)
- Halifax, NS (19+)
- Mississauga, ON (201+)
- Other_SY (14972+)
- Richmond, BC (144+)
- Toronto, ON (69+)
- Vancouver, BC (40+)
In Stock Availability
- All Locations: (584+)
- Calgary, AB (156+)
- Mississauga, ON (53+)
- Other_SY (276+)
- Richmond, BC (33+)
- Toronto, ON (95+)
- Vancouver, BC (53+)
In Stock Availability
- All Locations: (240+)
- Mississauga, ON (18+)
- Other_SY (212+)
- Richmond, BC (5+)
- Toronto, ON (5+)
In Stock Availability
- All Locations: (38099+)
- Calgary, AB (27+)
- Halifax, NS (39+)
- Mississauga, ON (126+)
- Other_SY (37682+)
- Richmond, BC (106+)
- Toronto, ON (189+)
- Vancouver, BC (10+)
In Stock Availability
- All Locations: (171+)
- Calgary, AB (12+)
- Halifax, NS (5+)
- Mississauga, ON (96+)
- Richmond, BC (40+)
- Toronto, ON (73+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (166+)
- Calgary, AB (10+)
- Mississauga, ON (14+)
- Other_SY (130+)
- Toronto, ON (19+)
In Stock Availability
- All Locations: (9292+)
- Calgary, AB (68+)
- Halifax, NS (1+)
- Mississauga, ON (66+)
- Other_SY (9101+)
- Richmond, BC (50+)
- Toronto, ON (100+)
- Vancouver, BC (22+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)