Sangoma Vega 400G VoIP Gateway
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Sangoma Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | VEGA4NGV2030 |
| Brand Name | Sangoma |
| Product Line | Vega |
| Product Model | 400G |
| Product Name | Vega 400G VoIP Gateway |
| Marketing Information | The Most Resilient High Density VoIP Gateway in its Class Sangoma's Vega 400G VoIP Gateway is a four port T1/E1/PRI supporting up to 120 simultaneous calls. The Vega 400G is interoperable with legacy and VoIP carriers and features exclusive Local Survivability and dedicated failover ports. For the financial sector, the Vega 400G supports the CAS Private Wire protocol to connect the legacy "always on" telephony equipment of Capital Market Traders with modern IP endpoints, helping them stay connected with their customers.
Choose the Right License for Your Business For growing businesses, the Vega 400G is the best solution which can be field-upgraded from 30 to 60, 90, or 120 simultaneous calls. Rapid Deployment Every Vega VoIP gateway features a GUI based Installation wizard for rapid deployment. For high volume deployments the Auto Exec tool is perfect for auto configuration and firmware updates across multiple gateways. Local Survivability In the event of a WAN failure, IP phones behind the gateway can continue to call each other, be routed to a backup switch or connect directly to the PSTN. Open, Non-Proprietary Interfaces The Vega 400G supports the following signaling schemes: SIP & T.38 Fax, ETSI, VN4, ISDN, NI1, NI2, AT&T 5ESS, DMS100, ISO QSIG Basic Call and QSIG Feature Transparency, CAS R2MFC CAS Private Wire. Hardware Failover In the event of hardware failure, 4 T1/E1 failover ports provide seamless connectivity through to another Vega 100G, 200G, or 400G allowing your calls to continue. Service Provider Applications
|
| Product Type | VoIP Gateway |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Carrier Supported |
|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Frequency |
|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.71" (43.50 mm) |
| Width | 17.20" (437 mm) |
| Depth | 6.02" (153 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.34 lb (1970 g) |
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Condition | No |
| UPC | 797734603453 |