Acer Aspire C22-1610-UA91 All-in-One Computer - Intel Core i3 - 8 GB - 512 GB PCI Express x4 SSD - 21.5" Full HD - Desktop
This Product is currently not in offering
On back-order, will ship once in-stock
General Information
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | DQ.BL9AA.001 |
| Brand Name | Acer |
| Product Line | Aspire |
| Product Model | C22-1610-UA91 |
| Product Name | Aspire C22-1610-UA91 All-in-One Computer |
| Product Type | All-in-One Computer |
Processor
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3.70 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.70 GHz |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Memory
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
Storage
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express x4 |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 512GB |
Display & Graphics
| Screen Size | 21.5" |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Built-in Devices
| Webcam | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 1 |
Operating System
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Height | 11.76" (298.80 mm) |
| Width | 19.46" (494.20 mm) |
| Depth | 0.30" (7.50 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |