Poly Voyager 4320 USB-C Headset +BT700 dongle TAA
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7E2M2AA |
| Brand Name | Poly |
| Product Line | Voyager 4300 UC |
| Product Model | 4320 |
| Product Name | VOYAGER 4300 UC 4320 Headset |
| Marketing Information | BLUETOOTH® OFFICE HEADSETS | BENEFITS
VOYAGER 4300 UC SERIES Free your workers from their desks with the perfect entry-level Bluetooth wireless headset. Meet the Voyager 4300 UC Series. It's everything they need to stay productive and connect to all their devices whether at home or in the office. Keep your teams productive with outstanding audio quality, all-day comfort and dual-mic Acoustic Fence technology that eliminates background noise. And it's an IT manager's dream with easy deployment and full remote management - all at an unbeatable price. Phenomenal flexibility, connectivity, and freedom? Yes please!
|
| Product Type | Headset |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Cable Length | 4.9 ft (1.50 m) |
| Wireless Operating Distance | 164 ft (50 m) |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Sound Mode | Stereo |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Features |
|
| Noise Canceling | Yes |
| Sound Pressure Level | 102 dB |
| Bluetooth Profiles |
|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 350 mAh |
| Battery Talk Time | 24 Hour |
| Batteries Required | Yes |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
| Host Interface | USB Type C |
| Form Factor | Ear-cup |
| Weight (Approximate) | 5.71 oz (162 g) |
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| TAA Compliant | Yes |
| Operating System Platform |
|
| Platform Supported |
|
| Condition | No |
| Limited Warranty | 2 Year |
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)