Monster DNA One Portable Bluetooth Speaker System - 10 W RMS - White
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | LifeWorks |
| Manufacturer Part Number | 2MNBD1115W9L2 |
| Brand Name | Monster |
| Product Line | DNA One |
| Product Name | DNA One Wireless Speaker |
| Marketing Information | DNA One is a stunning speaker that provides a sensational listening experience with innovative technology in an extraordinary, portable design.
Perfect sound. Wherever you stand Four evenly distributed speakers means that you can place DNA One anywhere in the room and feel like the audio is coming directly at you. It's called Omnidirectional Sound, and you'll love it. Audible art DNA One was designed to complement the modern home or office. Gorgeous curves, sleek lines, and high-end materials blend beautifully into your space. OMNIDIRECTIONAL AUDIO Get breathtaking audio no matter where you are in the room, with four evenly distributed speaker drivers. CHARGE OUT Fast-charge your devices with the built-in USB-C port and included six foot USB-C cable. 30FT. RANGE WIRELESS BLUETOOTH® Pair and stav connected to DNA One in especially large environments with Ultrawide Bluetooth. 1P67 WATERPROOF Get adventurous with protection from immersion in water up to three feet deep and 30 minutes. QI WIRELESS CHARGING BASE Charge DNA One with ultimate convenience and elegance with the included Qi Wireless Charging base. Introducing wireless charging for speakers Every DNA One purchase includes a Qi wireless charging pad custom designed for the speaker, so you can elegantly charge your device. Want to use a different charging pad? DNA speakers are the first-ever Bluetooth speakers to offer wireless charging compatible with all standard Qi wireless chargers. Use more than just one Synchronize your music with up to 99 other DNA speakers with the tap of a button. With Party Mode™ , you can create a home full of sound, build a custom home theater, or get together with friends and throw an epic party. Ready for adventure DNA One is IP67 waterproof, which means it's protected from immersion in water up to three feet deep for 30 minutes. We're not saying you should take it for a swim, but if you wanted to, we won't judge. |
| Product Type | Speaker System |
| Features |
|
| Portable | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP67 |
| Charging Method | Wired |
| RMS Output Power | 10 W |
| Wireless Speaker(s) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Maximum Battery Run Time | 15 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Recharge Time | 3.50 Hour |
| Power Source | Battery |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Durability |
|
| Height | 5" (127 mm) |
| Width | 6" (152.40 mm) |
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Compatibility |
|
| Condition | No |
| UPC | 812350247093 |