Skullcandy Ounce Portable Bluetooth Speaker System - 3 W RMS - Black
Freestanding - Battery Rechargeable - 1
$25.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | LifeWorks |
| Manufacturer Part Number | 2SKSK1844B0L2 |
| Brand Name | Skullcandy |
| Product Line | Ounce |
| Product Name | Ounce Bluetooth Portable Speaker |
| Marketing Information | BIG SOUND THAT'S EASY TO STASH. Ounce is the tiny, weather-resistant speaker that features big battery life, the latest version of Bluetooth and a clever built-in strap. When you're on the move and you can't leave your theme music behind, an Ounce is worth its weight in gold. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Speaker System |
Technical Information
| Features |
|
| Portable | Yes |
| Placement | Freestanding |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX7 |
| Charging Method | Wired |
Audio
| RMS Output Power | 3 W |
| Wireless Speaker(s) | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
Interfaces/Ports
| USB Type-C | Yes |
| Charging Interface | USB Type-C |
Battery Information
| Battery Included | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 16 Hour |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Number Of Batteries Included | 1 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Recharge Time | 16 Hour |
Power Description
| Power Source | Battery |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Durability | Water Proof |
| Height | 4.40" (111.76 mm) |
| Width | 3.20" (81.28 mm) |
| Depth | 2" (50.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 6.49 oz (184 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 812350262263 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |