Skullcandy Kilo Portable Bluetooth Speaker System - Red
Battery Rechargeable
$45.99
In Stock Availability
- All Locations: (7+)
- Richmond, BC (7+)
General Information
| Manufacturer | LifeWorks |
| Manufacturer Part Number | 2SKSK1845M0L2 |
| Brand Name | Skullcandy |
| Product Line | Kilo |
| Product Name | Wireless Bluetooth Portable Speaker Kilo |
| Marketing Information | BOOMING BASS IN A PORTABLE PACKAGE. This weather-resistant, adventure-ready powerhouse packs big battery life, the latest version of Bluetooth and a wireless linking system that lets you sync two Kilo speakers to blast your latest playlist in full stereo. Features
|
| Product Type | Speaker System |
Technical Information
| Features |
|
| Portable | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX7 |
| Charging Method | Wired |
Audio
| Wireless Speaker(s) | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
Interfaces/Ports
| USB Type-C | Yes |
| Charging Interface | USB Type-C |
Battery Information
| Maximum Battery Run Time | 24 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
Power Description
| Power Source | Battery |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Durability |
|
| Height | 4.70" (119.38 mm) |
| Width | 3.25" (82.55 mm) |
| Depth | 2" (50.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.67 oz (274 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Outdoor |
| Condition | No |
| UPC | 812350262355 |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |