Skullcandy Terrain Portable Bluetooth Speaker System - 3 W RMS
30 Hz - Battery Rechargeable - USB
$45.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | LifeWorks |
| Manufacturer Part Number | 2SKSK1846M0L2 |
| Brand Name | Skullcandy |
| Product Line | Terrain |
| Product Name | Terrain Mini Bluetooth Portable Speaker |
| Marketing Information | ALL-WEATHER AUDIO WITHOUT THE WEIGHT. Take big, beautiful sound wherever you go. Whether it's a day at the beach, a camp cool-down or the post-ride hang, the ultra-portable Terrain Mini speaker is built to bring the fun. |
| Product Type | Speaker System |
Technical Information
| Minimum Frequency Response | 30 Hz |
| Features |
|
| Portable | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX7 |
| Charging Method | Wired |
Audio
| RMS Output Power | 3 W |
| Wireless Speaker(s) | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Charging Interface | USB Type-C |
Battery Information
| Battery Included | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 14 Hour |
| Number Of Batteries Included | 1 |
| Battery Rechargeable | Yes |
Power Description
| Power Source | Battery |
Physical Characteristics
| Durability | Water Proof |
| Height | 4.10" (104.10 mm) |
| Width | 3.50" (88.90 mm) |
| Depth | 3.50" (88.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 12.77 oz (362 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Condition | No |
| UPC | 812350262416 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |