Skullcandy Kilo Portable Bluetooth Speaker System - 5 W RMS - Black
Battery Rechargeable
$41.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | LifeWorks |
| Manufacturer Part Number | 2SKSK1845B0L2 |
| Brand Name | Skullcandy |
| Product Line | Kilo |
| Product Name | Kilo Bluetooth Portable Speaker |
| Marketing Information | BOOMING BASS IN A PORTABLE PACKAGE. This weather-resistant, adventure-ready powerhouse packs big battery life, the latest version of Bluetooth and a wireless linking system that lets you sync two Kilo speakers to blast your latest playlist in full stereo. |
| Product Type | Speaker System |
Technical Information
| Features |
|
| Portable | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX7 |
| Charging Method | Wired |
Audio
| RMS Output Power | 5 W |
| Wireless Speaker(s) | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
Interfaces/Ports
| Charging Interface | USB Type-C |
Battery Information
| Battery Included | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Run Time | 24 Hour |
| Number Of Batteries Included | 1 |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Recharge Time | 24 Hour |
Power Description
| Power Source | Battery |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 4.70" (119.38 mm) |
| Width | 3.25" (82.55 mm) |
| Depth | 2" (50.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.67 oz (274 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 812350262324 |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |