Skullcandy Barrel Portable Bluetooth Speaker System - Black
Battery Rechargeable
$160.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | LifeWorks |
| Manufacturer Part Number | 2SKSK1849B0L2 |
| Brand Name | Skullcandy |
| Product Line | Barrel |
| Product Name | Wireless Bluetooth Boombox Speaker Barrel |
| Marketing Information | DROP INTO A WAVE OF SOUND. Most portable speakers leave you wishing for more. Not Barrel. This is a full-frequency Bluetooth speaker with beautiful, bright highs, rich mids and deep, punchy bass. Barrel has the audio chops to handle a house party on its own plus the convenience of total portability, water-resistant construction, Skullcandy Multi-Link and an LED light show. Features
|
| Product Type | Speaker System |
Technical Information
| Features |
|
| Portable | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX5 |
| Charging Method | Wired |
Audio
| Wireless Speaker(s) | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
Battery Information
| Maximum Battery Run Time | 12 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
Power Description
| Power Source |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Durability | Water Resistant |
| Height | 9.60" (243.84 mm) |
| Width | 22.05" (560.07 mm) |
| Depth | 11.81" (299.97 mm) |
| Weight (Approximate) | 12 lb (5443.11 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Condition | No |
| UPC | 812350262560 |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |