Skullcandy Terrain XL Portable Bluetooth Speaker System - Light Gray
This Product is currently not in offering
On back-order, will ship once in-stock
General Information
| Manufacturer | LifeWorks |
| Manufacturer Part Number | 2SKSK1848O0L2 |
| Brand Name | Skullcandy |
| Product Line | Terrain XL |
| Product Name | Wireless Bluetooth Portable Speaker Terrain XL |
| Marketing Information | ALL-WEATHER AUDIO WITH BOOMING BASS. Whether it's a bonfire on the beach, a post-hike camp cooldown or the pre-game tailgate, our adventure-ready speaker is built to handle whatever Mother Nature dishes out. Features
|
| Product Type | Speaker System |
Technical Information
| Portable | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX7 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features |
|
| Charging Method | Wired |
Audio
| Wireless Speaker(s) | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
Interfaces/Ports
| USB Type-C | Yes |
| Charging Interface | USB Type-C |
Battery Information
| Battery Rechargeable | Yes |
| Maximum Battery Run Time | 18 Hour |
Power Description
| Power Source | Battery |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Light Gray |
| Durability | Water Proof |
| Height | 7.50" (190.50 mm) |
| Width | 3.50" (88.90 mm) |
| Depth | 3.50" (88.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.40 lb (635 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Beach |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |